Αρχική Αγωνιστικά Νέα Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή-Α.Ε.Κ. 23 – 26

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή-Α.Ε.Κ. 23 – 26

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η ομάδα μας επικράτησε στου Ρέντη με 26-23 για το πρώτο παιχνίδι στα πλαίσια των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το πρώτο ημίχρονο μας ανήκε ολοκληρωτικά, καθώς με την πολύ δυνατή άμυνα μας, καταφέραμε να πάρουμε ένα προβάδισμα 2-3 γκόλ και να το διατηρούμε εως την λήξη του ημιχρόνου. Στο 18ο λεπτό ο Μπουνέτα δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από ένα θεωρούμενο αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Τσίλη, δείγμα του πάθους των παικτών μας. Ο εκπληκτικός Κοσάνοβιτς σε συνδυασμό με τον ¨καυτό¨Αραμπατζή βοήθησαν την ομάδα να φτάσει την διαφορά μέχρι και με έξι γκολ διαφορά (9-15). Το ημίχρονο έκλεισε με 12-15.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι παίκτες μας με την καθοδήγηση του Δημήτρη Δημητρούλια κατάφεραν να διατηρούν άνετα ένα προβάδισμα 2-3 τερμάτων με αποτέλεσμα να φτάσουμε στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη φέτος στου Ρέντη, με 23-26.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με εξαιρετική παράλληλα εμφάνιση, αναδείχθηκε ο Αραμπατζής με 9 τέρματα,ενώ σε απόδοση τον ακολούθησε και ο Κοσάνοβιτς με 13 αποκρούσεις !

Η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ την επόμενη Τετάρτη στις 19:30.

Αύριο συνέχεια με προπόνηση καθώς η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα μας είναι, το Σάββατο (25/01, 20:30) όπου και φιλοξενείται στην Κέρκυρα από τον τοπικό Φαίακα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 23-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 5-7, 7-10, 9-13, 12-15 (ημχ.) 14-15, 15-19, 18-20, 20-23, 20-23, 23-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Λέμος 5, Μάλλιος, Τζέριτς 1, Κανδύλας, Σανίκης 3, Μπάγιος 4, Όστοϊτς 2, Δεληχρήστος, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 1, Καραμπουρνιώτης, Τζηράς 3.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 9, Δομπρής, Μωραϊτης, Ζαμπούνης 1, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 1, Φλορίδο 5, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου, Άρσιτς, Μπουνέτα, Γιόσμου, Κεδέρης 2, Κριτσιοτόϊου 2.

Διαιτητές: Μπέτμαν-Τζαφερόπουλος,  Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 3/4-3/4, Κόκκινη κάρτα: Μπουνέτα 17.36 (επικίνδυνο παιχνίδι)

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 17.36 του αγώνα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο αθλητής της Β’ ομάδας Μάριν Μπουνέτα για επικίνδυνο παιχνίδι βάσει του κανονισμού 8.5. Το δελτίο του αθλητή δεν κρατείται».