Νίκησε με 31-28 η ΑΕΚ

Η ομάδα μας δούλεψε τις αδυναμίες της στην διακοπή του πρωταθλήματος και δείχνει καλύτερη αγωνιστική εικόνα. Με τους Γκατφί και Μπακαούκα να σκοράρουν από 9 τέρματα, κερδίσαμε ευκολότερα από ότι δείχνει το 31-28, τον Ποσειδώνα Λουτρακίου.

Η ομάδα μας μπήκε πιό δυνατά στο παιχνίδι από την αρχή κρατώντας σταθερά τη διαφορά από 2 έως και 5 γκόλ, όταν το σκορ έγινε 28-23.
Σε εκέινο το σημείο η ομάδα, έχοντας 2 δίλεπτα και κάποια λάθη στην άμυνα, έδωσε την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στα 2 γκόλ.
Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη έδειξε ψυχραιμία και με τις αποκρούσεις του Πλέχ, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε πολύ την απόδοσή του, έφτασε δίκαια στην τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Ο Γιάννης Αρβανίτης δήλωσε μετά τον αγώνα : «Είμαι ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές. Στην επίθεση βρήκαμε λύσεις και είχαμε κάποια τρεξίματα. Στο α’ ημίχρονο δεχθήκαμε αρκετά γκολ από τις γωνίες, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε ασυνεννοησία στην άμυνα. Στα τελευταία πέντε λεπτά δείξαμε αδικαιολόγητη χαλάρωση με αποτέλεσμα να ξαναμπεί στο ματς ο Ποσειδώνας, αλλά τελικά κρατήσαμε το προβάδισμα».

Για άλλο ένα παιχνίδι πολύ καλή απόδοση είχε ο Γκατφί σκοράροντας μάλιστα 9 γκόλ. Ο Πλέχ στο δεύτερο ημίχρονο με πολύ κρίσιμες αποκρούσεις σε 6μετρα σουτ, βοήθησε την ομάδα να κρατήσει το προβάδισμα.

Ο Γεωργιάδης αν και αγωνίστηκε ήταν φανερά επηρεασμένος από την απώλεια του πατέρα του.

Ο Χατσίκας λίγο πριν τελειώσει το παιχνίδι “γύρισε” τον αστράγαλό του πατώντας στο πόδι του Νικόλαϊδη. Ο Μπακαούκας σκοράροντας από δύσκολη θέση χτύπησε, έπειτα από επαφή, τον αντίχειρά του, αλλά συνέχισε έως το  τέλος φτάνοντας τα 9 γκόλ. Η κατάσταση και των δύο θα επανεκτημηθεί την Δευτέρα.

Σήμερα Κυριακή η ομάδα έχει ρεπό. Την Δευτέρα η προπόνηση θα γίνει to μεσημέρι στο ΟΑΚΑ.

ΑΕΚ- ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 31-28
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 7-5, 9-7, 10-9, 14-13 (ημχ.) 17-14, 19-16, 22-19, 24-22, 28-24, 31-28
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 9, Δούγιας 2, Γεωργιάδης 1, Φάμπατς, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 3, Αργυράκης, Χατσίκας 3, Αντωνιάδης, Γκατφί 9, Γρηγοριάδης, Φίλης, Στούμπης 2, Κολιούλης, Μπαλάσκας, Πλεχ.
ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Κωστακίδης 6, Πέρρος 6, Τζηράς 6, Δομπρής 3, Ρασπίτσος, Οικονόμου 4, Τρουμπέτας 2, Τοκατζόγλου, Καμπούρης, Συγγάρης, Παπαδιονυσίου Κ., Βασιλειάδης 1, Ρουμελιώτης.
Διαιτητές: Τόλιος- Ανταλής, δίλεπτα: 6-2, πέναλτι: 3/3-2/3