Αρχική Αγωνιστικά Νέα Ιωνικός Ν.Φ – Α.Ε.Κ. 21-35

Ιωνικός Ν.Φ – Α.Ε.Κ. 21-35

Η ομάδα μας πήρε μια άνετη νίκη επί του Ιωνικού στο Κλειστό «Ζαχαρίας Αλεξάνδρου» στην Νέα Φιλαδέλφεια, με 35-21 σε παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της Handball Premier, κάνοντας το 4×4 στο Νότιο Όμιλο.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας δεν μπήκε με αποφασιστικότητα και επέτρεψε στους αντιπάλους να μένουν κοντά στο σκόρ, κάτι όμως που άλλαξε καθώς κυλούσε ο χρόνος και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 4 τέρματα 13-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο με σφιχτή άμυνα και πολλά τρεξίματα, οι παίκτες μας βρήκαν έναν ρυθμό κα ανέβαζαν την διαφορά πάνω από 10 τέρματα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε σε 21-35.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τόμας Μπάουερ, με πρώτο σκόρερ σκόρερ τον Δημήτρη Τζηρά με 10 τέρματα.

Οι διαιτητές με άσκοπα σφυρίγματα έκοβαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, κάτι που εκτός τις πολλές αποβολές, εκνεύριζε τους παίκτες.

Ο Δημήτρης Δημητρούλιας δήλωσε στο greekhandball για την αναμέτρηση: «Απόψε προσπαθήσαμε να τρέξουμε απέναντι σ’ έναν αντίπαλο, με τον οποίο τα μεταξύ μας παιχνίδια είναι παραδοσιακά πολύ ”βαριά” σε ρυθμό. Δεν έμεινα ευχαριστημένος από την άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, όμως διορθώσαμε στην ανάπαυλα τα κακώς κείμενα και με πολύ αποτελεσματική άμυνα πήραμε αυτό που θέλαμε στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα έχει μπει ξανά σε περίοδο προετοιμασίας μετά από τα ντέρμπι του πρώτου γύρου, ώστε να εμφανιστούμε ακόμα πιο δυνατοί στις δυσκολίες, που θα έρθουν».

Ο δεξιός εξτρέμ της ΑΕΚ, Δημήτρης Τζηράς, δήλωσε στο e-handball.gr: «Πετύχαμε άλλη μία πολύ εύκολη νίκη. Παρότι ήταν λίγο νωθρό το ξεκίνημα μας, στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πολύ δυνατά και βρήκαμε το ρυθμό που θέλαμε.  Δουλέψαμε πάρα πολλά σχήματα, επενδύουμε στον γρήγορο ρυθμό κάτι που φαίνεται από όλα τα παιχνίδια μας μέχρι στιγμής. Προσπαθούμε να βελτιώνουμε λεπτομέρειες στο παιχνίδι μας έτσι ώστε να είμαστε όλο και καλύτεροι στη δύσκολη συνέχεια».

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα μας, το Σάββατο (10/10, 16:00) στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Δούκα για την 5η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Handball Premier. Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί σε live streaming από το επίσημο κανάλι του Συλλόγου στο YouTube.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-7, 5-10, 10-13, 11-15, 13-17  (Ημχ), 13-19, 14-24, 15-27, 18-30, 19-31, 21-35

Ιωνικός ΝΦ (Παπακώστας): Τσακνής, Αϊβαλιώτης 2, Σαμαράς 1, Αργυράκης 1, Γκέρτσος 1, Ζαχάρης, Συγγάρης, Αποστολίδης 3, Βασιλείου, Μπούτος 3, Καραμασιώτης, Τσακουλής, Σιδηρόπουλος, Λιόλιος 3, Αλικάκος 2, Γιόσμου 3, Λόλας 2

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 4, Τζηράς 10, Νικολαϊδης, Δομπρής 1, Ρέινα 3, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 4, Πλάθα, Φλορίδο, Λέμος 4, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Αραπακόπουλος, Μπουνέτα 1, Κεδέρης 7

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης-Ζήσης. Δίλεπτα:  6/8. Πέναλτι: 1/ 2– 7/8