Αρχική Αγωνιστικά Νέα Α.Ε.Κ. – Drammen HK 33-31

Α.Ε.Κ. – Drammen HK 33-31

Η ομάδα μας πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στη Ντράμεν με σκορ 33-31 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στη φάση των “8” του Τσάλεντζ Καπ.

Μπήκαμε πολύ δυνατά στο ματς και προηγηθήκαμε με 10-7 με τον Μυλωνά στο 16′. Ο Μίλαν Κοσάνοβιτς βρέθηκε σε μια ακόμα πολύ καλή βραδιά καθώς κράτησε σε πολλές περιπτώσεις τους παίκτες της Ντράμεν μακριά από το γκολ.

Σε όλο το πρώτο μέρος διατηρούσαμε μια μικρή διαφορά, αλλά με κάποια λάθη στην επίθεση και κάποιες δίλεπτες αποβολές, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 17-18, υπέρ των Νορβηγών.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα μας να μπαίνει στο γήπεδο έτοιμη να πάρει τη νίκη και προσφέροντας παράλληλα θέαμα, βρήκε λύσεις επιθετικά και κράτησε στη μεγαλύτερη διάρκεια ένα μικρό προβάδισμα.

Στο 32′ ο Μπουνέτα ισοφάρισε και αν και η Ντράμεν ξαναπέρασε μπροστά ο Μπουνέτα ισοφάρισε ξανά στο 37′. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Χιμένεθ στο 42′ (26-25) ενώ ο Μόγια έκανε το 28-25 στο 46′,εν μέσω αποθέωσης.

Τρία λεπτά πριν το τέλος, η Ντράμεν ισοφάρισε 30-30 Στο 58′ ο φορμαρισμένος Μπουνέτα έγραψε το 32-30, η Ντράμεν μείωσε σε 32-31 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος όμως σε νεκρό χρόνο ο Μυλωνάς διαμόρφωσε το 33-31, αποδεικνύοντας οτι η ομάδα μας αρνείται να παραδοθεί..

Καταφέραμε λοιπόν να φτάσουμε στη μεγάλη νίκη η οποία αποτελεί την 22η σε ισάριθμους επίσημους αγώνες τη φετινή αγωνιστική περίοδο και πλέον με νίκη, ισοπαλία, ήττα με 1 γκολ διαφορά ή ήττα με 2 γκολ διαφορά μεγαλύτερη του 33-31 (34-32, 35-33 κτλ) στη Νορβηγία την ερχόμενη Κυριακή, θα πανηγυρίσουμε μια μεγάλη πρόκριση.

Στα αρνητικά της βραδιάς, ο τραυματισμός του Marin Buneta στο δάχτυλο του χεριού στο τέλους του αγώνα, με τον Κροάτη άσσο να αναμένεται να περάσει από ιατρικές εξετάσεις για να γίνει διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, την Κυριακή (16/02, 19:00) στη Νορβηγία για τον 2ο Αγώνα της Φάσης των “16” του Challenge Cup κόντρα στην Drammen HK.

ΑΕΚ-ΝΤΡΑΜΕΝ 33-31

Τα πεντάλεπτο: 1-1, 4-4, 9-7, 12-10, 15-13, 17-18 (ημχ) 20-21, 23-24, 27-24, 28-25, 30-29, 33-31

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 5, Δομπρής 1, Μωραϊτης, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 8, Πλάθα 2, Φλορίδο 5, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου, Άρσιτς, Μπουνέτα 9, Γιόσμου, Κριτσιοτόιου, Κεδέρης.

ΝΤΡΑΜΕΝ (Κρίστιαν Κιέλινγκ): Άαλμπεργκ 8, Λάρχολμ 4, Χίκερουντ 1, Χάιερεν, Μπόιλεσεν 2, Πέντερσεν 5, Βαγκ 1, Χόργκεν 5, Μπεχ, Ολαφσον 2, Θόρσμπιε 1, Λιλέλιεν 1, Χάνσεν 2.