Α.Ε.Κ. – ΡΑΜΑΤ Χασρόν 35-25

Η ομαδάρα μας πήρε την πρόκριση για τους “8” του Challenge Cup για τρίτη φορά στην ιστορία της, μέσα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ,αφού διπλασίασε τις νίκες του επί της Ισραηλινής Ramat Hashron με 35-25.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά και πήρε από νωρίς το προβάδισμα.Με δυνατή άμυνα και πολλά τρεξίματα, ανέβαινε η διαφορά φτάνοντας και τα 5 τέρματα (13-8). Οι Ισραηλινοί αντέδρασαν, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά δίλεπτα εις βάρος μας και μείωσαν σε 16-15, με τον Γιάκομπσεν με πέναλτι να διαμορφώνει το 17-15 του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες μας δεν άφησαν περιθώριο  στους αντιπάλους τους  και με πολλές επιλογές στην επίθεση συντηρούσαν μια διαφορά την οποία έφτασαν και στα 7 τέρματα 29-22. Εν μέσω αποθέωσης, οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 10 γκολ διαφορά και 35-25.

Η κλήρωση είναι προγραμματισμένη για την Τρίτη 19/02 στα γραφεία της EHF και άπαντες περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους.

Α.Ε.Κ. – ΡΑΜΑΤ 35-25

ΑΕΚ (Γραμματικός):  Γεωργιάδης 2, Ζαμπούνης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 1, Μυλωνάς 5, Νταρσουλάντ 1, Αργυρού 4, Παλεβίτσιους 4, Βραζάλιτσα 4.

ΡΑΜΑΤ (Λεβί): Μότολα 1, Γκαλ 4, Όμπερμαν 1, Τουρκενίτζ 1, Σάβιτς, Γιόσιτς 2, Πάβλοβιτς 2, Φίλοβιτς, Μασλίγια, Καπόν, Χαβίβ, Γκέρα 3, Σισένκο 2, Τ. Πόμεραντζ 4, Γ. Πόμεραντζ 5.